Szczepienia są kluczowym elementem profilaktyki, pomagają zapobiegać groźnym chorobom oraz chronić zdrowie królików.
Oto najważniejsze z chorób:
- Myksomatoza – bardzo zaraźliwa choroba wirusowa, przenoszona przez owady krwiopijne (m.in. komary), która, w najgorszym wypadku, nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia! Ta możliwość jednak występuje bardzo rzadko, a dużo częściej spotykamy łagodniejsze formy myksomatozy. Zwierzęta wówczas mają opuchliznę okolic oczu, uszu oraz narządów rozrodczych, ciężki oddech, śluzowo-ropny wypływ z nosa, a także strupy na uszach, gonadach czy w okolicach nozdrzy.
- Pomór królików typu I oraz typu II (ang. Rabbit Hemorrhagic Disease; RHD) – inna wirusowa choroba, która powoduje nagłe zgony zwierząt bez wcześniejszych objawów w nadostrej formie. Jest niezwykle zaraźliwa i może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ich wydzielinami oraz przez owady krwiopijne takie jak komary czy kleszcze. Króliki chorujące na formy ostre lub podostre pomoru miewają zaburzenia neurologiczne, tj. niezborność kończyn czy chwiejny chód, a także duszności oraz pienisty wypływ z nosa.
W cieniu powyższych faktów, nie warto zatem odkładać szczepienia królika na później, a w obecnych czasach również i pora roku nie ma znaczenia, bowiem owady krwiopijne będące głównym czynnikiem przenoszącym wirusy, potrafią być aktywne kiedy tylko zrobi się nieco cieplej, a to jest możliwe również zimą.
Zalecamy zatem szczepienia ochronne zabezpieczające zwierzęta przed chorobami, które można wykonać już od 5 tyg. życia królika. Jak podają producenci szczepionek pełnię odporności uzyskuje się po 3 tygodniach od dnia szczepienia, a szczepienie przypominające należy wykonać po roku.
Jak przygotować króliczego podopiecznego do szczepienia?
- zadbajmy o to, żeby był zdrowy i nie prezentował żadnych niepokojących objawów
- przynieśmy na wizytę próbkę kału do badania parazytologicznego (kilka bobków z każdego dnia zbieranych przez 3 dni do pojemnika z wilgotną ściółką np. namoczonym wacikiem)
- przewozimy w odpowiednio zabezpieczonym, do tego celu dedykowanym, transporterze.